olvasási idő 5 perc

2017.


Prega kerekasztal az agromashexpo-n!

Az adatgyűjtés, adatelemzés és összefüggés-vizsgálat voltak a kulcsszavak az Agroinform.hu által szervezett PREGA Kerekasztalon. Az AGROmashEXPO-n megrendezett eseményen az is elhangzott, hogy nagyon sok adat kell még ahhoz, hogy például a differenciált tőszámvetés igazán megvalósuljon.

Maróti Miklóst a moderátor arról kérdezte – hiszen már 350 000 hektárt meghaladó területen használják adatkezelési szoftvereiket –, hogy a gazdák mely adatokra kíváncsiak a leginkább. Szeretnék-e teljesítményüket valakihez vagy valamihez, akár a hazai, akár a világtendenciákhoz vagy az átlaghoz viszonyítani.

Szeretnék ezeket az összehasonlításokat – hangzott a válasz –, de amikor azt mondják nekik, máshol ugyanez a gép egy óra alatt nagyobb területet munkált meg, vagy kevesebb üzemanyagot használt fel, vagy ez vagy az a fajta nagyobb terméshozamot tudott, akkor mindig elhangzik valamilyen magyarázat a különbségre (kisebbek a tábláim, nagyobbak a dombjaim, több vagy kevesebb eső esett stb.). Vagyis önmagukban ezek a benchmarkok nem használhatók. Ezért kezdtek el például egyre precízebb időjárási adatokat használni, vagyis majdnem táblaszintű időjárási információkat begyűjteni, valamint a talajt is figyelembe venni.
De a világon senki sem tudja még megmondani, a „tutit” – hangsúlyozta. Pedig ügyfeleik azt szeretnék, ha menedzsment zónák szerint az elérhető jövedelem alapján lehetne tervezni a gazdálkodást. De még csak most jutott el oda a technológia, hogy gyűjteni kezdhessék az ehhez szükséges adatokat, és feltárják az összefüggéseket. Jelenleg az AgroVIR rendszere táblaszintű önköltséget, eredménykimutatást, átláthatóságot tud adni az ügyfeleinek, akik azt szeretnék, ha a számítógép azt is megmondaná nekik, mit csináljanak.

Hogyan kezdjek bele a precíziós gazdálkodásba kérdésre, Maróti Miklós a következő választ adta:

Sokszor azt tapasztaljuk, hogy megveszik a precíziós gépeket és eszközöket, és nem tudják elkezdeni használni, mert nincsenek adataik. Mi természetesen nem akarjuk az ügyfeleinket „kioktatni”, ezért ilyenkor nem mondunk semmit, csak megvalósítjuk, amit kérnek.

De azért időnként elgondolkodom azon, mi lenne, ha először adatokat gyűjtenének, megnéznék a tábláikat, látnák a menedzsment zónákat, a műhold felvételeket stb. Sokkal egyszerűbb és olcsóbb lenne, ha az adatok birtokában, a feladathoz lenne kiválasztva az eszköz. Akkor már megvásárlás pillanatában lehetne használni.

Először adatot gyűjtsünk, utána válasszunk gépet!

forrás: agroinform.hu